• Aktuality
  • (Ne)naladěni na EU notu? Ohlednutí za workshopem Jak komunikovat evropská témata

(Ne)naladěni na EU notu? Ohlednutí za workshopem Jak komunikovat evropská témata

Stronger Roots

 

V pondělí 18. března proběhl workshop na téma Nálady české veřejnosti vůči EU s podtitulem Jak komunikovat evropská témata? Akce pořádali Glopolis ve spolupráci s analytickým ústavem STEM a sítí NeoN.

Akce se zúčastnily více než tři desítky zástupců a zástupkyň neziskových organizací a jejich sítí, kteří živě diskutovali a brainstormovali, jak před volbami do Evropského parlamentu v Česku komunikovat konkrétní témata - např. lidská práva, zemědělství šetrné ke krajině, vládu práva, zapojení občanů do politiky evropské i obecně apod.

 

Jaký je vztah české veřejnosti k Evropské unii?

 

V první části Jaromír Mazák a Tereza Masopustová z výzkumné sociologické agentury STEM: Ústav empirických výzkumů, představili výstupy projektu Naše zájmy v EU. Z dlouhodobých empirických výzkumů STEMu vyplývají např. zjištění, že:

 

  • ve vztahu k EU u nás nemáme společnost rozdělenou bipolárně, ale na šest skupin (skalní odpůrci – odpůrci – nejistí – vlažní příznivci – příznivci – euronadšenci), a že
  • vztah k EU významně koreluje se socioekonomickou situací dotazovaných – ta se u 20 % nejchudší populace poslední dobou výrazně zhoršila, přičemž lidé ohrožení chudobou pak jsou velmi skeptičtí obecně, a tedy i k hodnotám a tématům EU.

 

Jaká jsou komunikační doporučení?


Své výzkumy a analýzy pak STEM přetavil do 12 doporučení, na co se při komunikaci evropských témat zaměřit. Mezi stěžejní patří například:

 

  • Je lepší mluvit o Evropě a evropské spolupráci, než o EU a úřadech.
  • Nelakovat věci na růžovo pomáhá v pochopení problémů a přiblížení všech zúčastněných skupin.
  • Je dobré popisovat konkrétní dobrou praxi, konkrétní výstupy projektů a konkrétní odvedenou práci českých politiků v EP/EK.
  • Členství v Evropské unii je v první řadě o nás. Vlastenectví a pozitivní vztah k EU jdou ruku v ruce.
  • Malé věci, které se nám často pocitově jeví jako zbytečnosti, je dobré ukazovat v širším kontextu, který je vnímaný jako závaznější/jasnější.
  • Čím více věříme, že jsme schopni dění v EU ovlivnit, tím radši jí máme, a proto se vyplatí v komunikaci zaměřit se na posilování této víry.

Workshop ve spolupráci s analytickým ústavem STEM a sítí NeoN pořádá Glopolis v rámci programu Stronger Roots. Program Stronger Roots financuje Evropská unie z programu Občané, rovnost, práva a hodnoty (CERV). Realizujeme jej spolu s Nadací OSF, Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a nadací NIOK. Více o programu Stronger Roots zde.

 

Financováno Evropskou unií. Názory vyjádřené jsou názory autora a neodráží nutně oficiální stanovisko Evropské unie či Evropské výkonné agentury pro vzdělávání a kulturu (EACEA). Evropská unie ani EACEA za vyjádřené názory nenese odpovědnost.

 

Nad akcí převzal záštitu Úřad vlády ČR při příležitosti výročí 20 let České republiky v Evropské unii. Více na https://tvorimevropu.cz

Autor: