V pátek 16.12. 2022 vydalo OECD úplně první globální zprávu, která mapuje a srovnává stav občanského prostoru v 52 zemích (z toho 33 členů OECD, vč. České republiky).
Vydaná zpráva je komparativní, data poskytly jak vlády, tak i akademické instituce a řada renomovaných organizací. Zdůrazňuje, že podpora a ochrana občanského prostoru je nezbytným předpokladem pro dobrou správu věcí veřejných a inkluzivní růst, jakož i pro účinné a efektivní politiky otevřené vlády a kvalitu demokratického vládnutí.
Deset hlavních doporučení od OECD směrem k vládám k podpoře občanského sektoru:
- Chránit a usnadňovat svobodu projevu.
- Chránit a usnadňovat svobodu pokojného shromažďování a právo na protest.
- Bojovat proti diskriminaci, vyloučení a marginalizaci, které nepřiměřeně postihují určité skupiny a brání rovné účasti na veřejném životě.
- Zajistit a chránit obránce lidských práv, novináře, oznamovatele a další ohrožené skupiny.
- Podporovat informační ekosystém ve veřejném zájmu, který chrání nezávislá média a podporuje přístup k informacím.
- Chránit občanský prostor online, včetně boje proti nenávistným projevům a dezinformacím.
- Respektovat soukromí a zajistit ochranu osobních údajů, aby nedocházelo ke svévolným zásahům a vměšování do veřejného života.
- Podporovat příznivé prostředí pro organizace občanské společnosti, které usnadní jejich pozitivní přínos pro společnost.
- Chránit občanský prostor jak na domácí úrovni, tak prostřednictvím rozvojové spolupráce v rámci koherentního přístupu k tvorbě politik.
- Systematicky chránit a podporovat občanský prostor jako předpoklad pro zapojení občanů a zúčastněných stran do veřejného rozhodování s cílem podpořit otevřenější, transparentnější a odpovědnější správu věcí veřejných.
OECD se věnuje oblasti občanského prostoru a občanské společnosti přes deset let. V roce 2019 otevřela tzv. Observatoř občanského prostoru OECD s cílem shromažďovat údaje a osvědčené postupy o právních, institucionálních a politických rámcích, které mohou členové OECD zavést na podporu a ochranu občanského prostoru.
Ke stažení
- Celá zpráva The Protection and Promotion of Civic Space: Strengthening Alignment with International Standards and Guidance - https://www.oecd.org/gov/the-protection-and-promotion-of-civic-space-d234e975-en.htm
- Highlights ze zprávy vč. mezinárodních standardů pro občanský sektor a doporučení pro vlády - https://www.oecd.org/gov/open-government/protecting-and-promoting-civic-space-highlights.pdf
- Infromace o observatoři - OECD Observatory of Civic Space - https://www.oecd.org/gov/open-government/oecd-observatory-of-civic-space-brochure.pdf
- Rozcestník o občanském prostoru na webu OECD (zde bude i záznam z webináře) - https://www.oecd.org/gov/open-government/civic-space.htm
- Participo - digitální inovativní prostor pro občanskou participaci - https://medium.com/participo - digitální prostor OECD pro výměnu názorů mezi úředníky, odborníky z praxe, výzkumníky, akademiky a designéry na téma inovativních participativních procesů a budoucnosti demokracie. Naleznete zde i diskusi na otázky z webináře z uvedení zprávy, na které nebyl prostor během webináře.
Jana Miléřová